top of page

מתכלה, התכלות ביולוגית, אקולוגי ועוד מושגים

מושגים חדשים בתחום האקולוגי צצים ממש כמו פטריות לאחר הגשם. חלקם נכונים, חלקם נכונים חלקית, אחרים בכלל מטעים ויש כאלה שבכלל לא קיימים. נעשה קצת סדר בחלק ממושגי היסוד בעולם האקולוגי כדי שהדברים יהיו כמה שיותר ברורים.


מתכלה, התכלות ביולוגית, אקולוגי

מתכלה זו אולי המילה הכי שימושית בימים אלו. למעשה כל דבר בעולמנו מתכלה לבסוף כי התכלות היא למעשה התפרקות כימית של חומר בידי חיידקים או יצורים חד תאים אחרים. לכן אפילו פחית שימורים עונה להגדרה מתכלה כיוון שזמן ההתכלות שלה הוא כמאה שנה. כלומר זהו מונח די מטעטע לא בהכרח מוצר מתכלה הוא ידידותי לסביבה. לכן חשוב להבין תוך כמה זמן יתכלה המוצר שברשותנו ואיך בדיוק הוא מתכלה וזה מקשר אותנו למונח הבא שלנו -


התכלות ביולוגית

התכלות ביולוגית מתרחשת כאשר חומר אורגני מתפרק על ידי מיקרואורגניזמים, כגון חיידקים ופטריות. תהליך ההתכלות הביולוגית עשוי להתחלק לשלושה שלבים: בליה – התפרקות ברמת פני השטח, אשר משנה את התכונות המכניות, הפיזיות והכימיות של החומר. ובעברית - מוצר מתכלה ביולוגית הוא מוצר שכמעט בוודאות אינו מזיק לסביבה. במקרה שלנו, שקיות העשויות מבד יוטה או כותנה טבעיים בלבד, ללא שום תוספים כימיים או פלסטיים הן בהחלט עונות להגדרה של מוצר המתכלה ביולוגית.


מתמחזר/ממוחזר

מושג שמרבים להשתמש בו גם בהקשר של שקיות מתמחזרות. המושג אינו נכון ואינו קיים בכלל, הרי שום מוצר לא יכול להתמחזר בעצמו. מוצר יכול להיות עשוי מחומרים ממוחזרים ו/או אפשרי למחזר אותו. כלומר, לצורך הדוגמא, קיימות שקיות עשויות חומרים ממוחזרים ו/או שקיות אשר ניתנות למיחזור. שקיות העשויות מבד כותנה בהחלט ניתן למחזר כפי שממחזרים בגדים וכמובן שגם קיימות שקיות מבד כותנה ממוחזרות. חשוב לזכור שפעולת המיחזור היא פעולה של ברירת מחדל ותהליך המיחזור עצמו עלול להיות מזהם ולכן אם לא חייבים למחזר המוצר וניתן להמשיך להשתמש בו, אז בהחלט עדיף.


שקית כותנה לים


אקולוגי

פעמים רבות נשמע המונח "מוצר אקולוגי או ידידותי לסביבה". מה זה בעצם אומר ומי מחליט?! אז לפי ההגדרה של מילון קיימברידג', זה אומר שהמוצר או השירות לא פוגע כלל בסביבה או פגיעה קטנה מאד או אף זניחה. הבנתם בודאי שזו הגדרה שכל אחד יכול לפרש כרצונו ולפי שיקול דעתו. לדוגמא, האם רכב חשמלי הוא מוצר אקולוגי? כנראה שהחברה המייצרת תגיד שבהחלט כן, כי אין שימוש בדלק מזהם, אבל רבים יאמרו שצריכת החשמל שלו היא גבוהה ולכן מגבירה את ייצור החשמל שפעמים רבות אינו ידידותי כלל לסביבה. עד כמה ידידותי לסביבה לצורך מזון דוגמת קטניות, שתהליך הייצור בהחלט שאינו פוגע בסביבה ואינו דורש הרבה מים, אך מצד שני מגיע ארוז בפלסטיק מצדו השני של העולם?


מזון אורגני

האם עדיף לצרוך מזון אורגני על מנת לשמור על הסביבה? אכן אין שימוש בדשן סינטטי והנדסה גנטית ויש הקפדה מחמירה על תקנים רבים ובהחלט יש פחות זיהום של הסביבה. אבל מצד שני יש טענה שחקלאות אורגנית דורשת שטח גדול יותר לגידולים ובנוסף ישנה כמות פחותה של תוצרת כלומר גידולים אורגניים הם בזבזני שטח.


אז מה למדנו?

כמו שכבר כתבנו בעבר, אין תשובה אחת ברורה לכל המושגים (מתכלה, התכלות ביולוגית, אקולוגי, מתמחזר/ממוחזר, מזון ארוגני). הכי חשוב זה פשוט לחשוב. לצמצם צריכה מיותרת, לקנות רק מה שצריך, לקנות מוצרים ידידותיים לסביבה אחרי שלדעתכם הם באמת כאלה., לעשות שימוש חוזר בדברים ולא להאמין לכל סיסמה או מושג שנזרק לאוויר. מה שבטוח הוא שלקניות שלכם אתם בהחלט זקוקים לשקיות ולתיקי בד לשימוש רב פעמי העשויות מחומרים טבעיים, דוגמת יוטה או כותנה.


בבלוג הבא, נרחיב על אחד מהמושגים החשובים ביותר שיש להכיר, בר קיימא או sustainability באנגלית.


תיקי יוטה ידיות במבוק וכותנהComments


bottom of page